Virtuaalnäitus “Risti rästi läbi Eestimaa”

Milvi Panga lasteraamatu “Mesikäpa esikäpad” illustratsioonide rändnäitus on nüüd osaliselt näha ka virtuaalnäitusena. Eriolukord vajab erilisi lahendusi ning näitust läbi arvutiakna vaadata on lihtsam kui läbi raamatukogu akna.

Raamatu illustraator Mare Hunt on näituse kohta öelnud järgmist:

“Miks just kollaaž? Võõrsõnade leksikon ütleb (pr. collage kleebing): eri stiilide ja väljendusvahendite põiming; kujutavas kunstis mitmesuguste materjalide pinnale kleepimine.

Raamatu “Mesikäpa esikäpad” luuletused on kui kollaažid sõnadest, mis on kentsakad, sõnamängulised, elutargad, uudishimulikud ja neis on veel palju muud. Kuid kui võtta ühest luuletusest äkki ära üks või mitu sõna, kukub ta kokku või laguneb laiali, muutub arusaamatuks. Pilt luuletuse juurde saab alguse mõttest või kujutluspiltist, mis kunstnikul tekib luuletust lugedes.

Pilt raamatus võib olla ka kollaaž ning koosneda paljudest tükkidest. Kui üks pildi osa ära võtta, on ta kohe muutunud teiseks pildiks. Kunstnik peab võtma julguse otsustada, missugustest tükkidest pilt kokku saab ja sellisena ka raamatus ilmub.

“Mesikäpa esikäpad” oma mängulisuses kutsusid katsetama uudishimust, mis juhtub, kui mitte valida üht kindlat tehnikat vaid korraga mitut ja kuidas need võib olla esmapilgul sobimatud kokku sobima hakkavad. Ainult laste kujutised raamatus on tehtud kõik pliiatsijoonisena, ülejäänud piltide detailid on enamasti juhuslikusse printsiibil saanud pildi sisse fotona, kontuurjoonisena, tušijoonistusena, graafilise pildina 19. sajandist. Mõnikord ütlesid ka pildi detailid juba ise ette, mida nad oma kõrvale veel vajavad. Nii tuli kunstnikul piltide sõna kuulata.”