Uued kodulooväljaanded

  Rapla raamatukogu 120 aastat : raamatukogu sõnas ja pildis / koostanud Ants Tammar ; [toimetanud Reet Piik ; kaanekujundus: Rainer Alas] .-Rapla : Rapla Keskraamatukogu, 2023.- 264 lk. : ill.
Rapla raamatukogu ajalooraamatus on materjale arhiividest ja ajalehtedest. Mälestusi ja mõtteid raamatukogust on kirjutanud nii raamatukoguhoidjad kui ka raamatukogu kasutajad. Rohke pildimaterjaliga illustreeritud.
  Kaas, Leili, 1934-
Sportlik elu /
Leili Kaas ; toimetaja ja kujundus: Armar Paidla ; fotod: Heino Laiapea, Mait Luha, Armar Paidla
Alu : Rajakaar, 2024.- 86 lehekülge : illustratsioonid.

Velise vallast Nurtu-Nõlva külast pärit, Raplas töötanud-tegutsenud tuntud sportlase ja spordiveterani Leili Kaasi elu- ja perelooraamat.

  Põldmäe, Rudolf,
Rahvaluulekoguja reisuraamat
/ Rudolf Põldmäe ; koostanud Mari-Ann Remmel.-
Tartu : EKM Teaduskirjastus, 2023 .- 432 lk : illustratsioonid.- (Eesti Rahvaluule Arhiivi toimetused)Rahvaluulekoguja Põldmäe retked 1933. a jõudsid muuhulgas ka Hageri ja Kohila kanti. Sellest saab lugeda lehekülgedel 166-171.
  Raplamaa rabavad maitsed : Raplamaa hoiab ühte ja igaühte / kaane kujundus Helje Eelma.- [Tallinn] : Akriibia OÜ, 2022 .- 102 lk. : ill.
Raplamaa Partnerluskogu koostööprojekti raames ilmunud kinkeraamat kohalikust toidukultuurist, Raplamaa väikeettevõtetest ja väiketootjatest, kes toiduga tegelevad. Sisaldab ka retsepte.
  Jõeäärsed jutud : Teenuse, Luiste, Tolli ja Urevere talude ja perede lood läbi aegade / koostaja Maris Leemets ; MTÜ Teenuse Naiste Ühendus ; [toimetuskollegium: Helle Rehepapp, Heino ja Silvi Resik, Maris Leemets ; kaanekujundus: Brita Urva, Armar Paidla ; kujundus: Armar Paidla].- Alu : Rajakaar, 2023.- 1270 lk. : ill.


Raamatusse on kogutud endise Kullamaa kihelkonna ja tänase Märjamaa valla Teenuse piirkonna külade ajalugu ning perede lood sõnas ja pildis.

  Raplamaa : loodus, aeg, inimene. 3, [Raplamaa inimene]. Teine köide / [koostaja ja skeemid: Viio Aitsam ;toimetanud ja kujundanud OÜ Kollased taskud ; projektijuht ja eessõna: Silvi Ojamuru ; esikaane foto: Oskar Vihandi].-Rapla : Raplamaa Omavalitsuste Liit, 2023.- 440 lk. : ill.
Maakonna koguteose kolmanda osa teist köidet võib nimetada ka Raplamaa inimeste leksikoniks. Põhjalikumat või põgusamat lugemist on umbes 500 inimese kohta, lisanimekirjades veel 500 isikut, kes Raplamaal sündinud või siin oma elutöö teinud. Ülevaate saab ka Raplamaaga seotud trükistest ning siinsetest isikumälestusmärkides.
  Ingliste hariduselu sõnas ja pildis / koostaja Aare Hindremäe ; Ingliste Arendusselts ; [autorid Aare Hindremäe, Pille Matt, Hanno Talving, Ants Tammar ; eessõna: Kaisa Vahtmäe ; nimetoimetaja Anu Klaasen ; toimetaja Liivi Jegorov ; kujundus: Armar Paidla]-. Alu : Rajakaar : Ingliste Arendusselts 2023.-572 lk. : ill.

Raamat on loogiline jätk kogumikule “Ingliste sõnas ja pildis” (2018). Avaldatud on Ingliste piirkonnas tegutsenud kuue kooli lood. Rohke pildimaterjaliga raamat sisaldab arhiivimaterjale, artikleid ajakirjandusest, väljavõtteid kooli kroonikaraamatust, õpetajate ja vilistlaste mälestusi.

  Kallion, Valdo.
Vabaduses sündinud, sõtta sunnitud : mälestused lapsepõlvest, noorusest ja sõjaajast
/ Valdo Kallion ; [koostaja Ülle Kivirähk ; kaanekujundus: Kadi Pajupuu].-[Tallinn] : Argo, [2023].-325 lk., [8] lehte ill. : ill.
Valdo Kallion (27. märts 1923 Järvakandi – 7. aprill 1997) oli sõjaväelane ning ehitusinsener. Ta sündis Järvakandis (nüüdses Purkus) koolijuhataja perekonnas, Järvakandi algkooli lõpetas 1935. Harvaesineva täpsuse ja detailirikkusega on ta jäädvustanud oma elu esimesed 22 aastat, jõudes aastasse 1945. Meenutab lapsepõlve- ja kooliaega Purkus, lähiümbruse inimesi ning kohalikku elu
  Riinimanda : Väärtuste Raamat / [Urve Uusberg, Valter Uusberg ; kaanekujundus: Indrek Tuuga ; kujundus: Armar Paidla]
Alu : Rajakaar, 2023.- 101, [1] lk.

Raamat tähistab Rapla Riinimanda kooride 35. hooaega, olles kolmas raamat, mis on pühendatud kooride tegevusjuubelitele.

  Raplamaa : loodus, aeg, inimene. 3, Raplamaa inimene. Esimene köide / [koostaja Viio Aitsam ; toimetanud ja kujundanud OÜ Kollased taskud ; joonised, graafikud: Siim Krusell, Seily Sõgel-Raid, Viio Aitsam (skeemid)] .- Rapla : Raplamaa Omavalitsuste Liit, 2022.- 320 lk : ill

Raamat kirjeldab Raplamaa inimeste olemise tausta, keele ja meele kujunemist. Juttu on rahvarõivastest, asulate arhitektuurist, koha- ja isikunimedest, murdekeelest, maakonna kujunemisest ning rahvastikust.

 

 

Kuimetsa : maitsed ajast aega / raamat valmis Mailis Raidma loovtööna Kaiu Põhikoolis ; juhendajad Kaia Saaremets ja Aili Raidma ; [eessõna: Mailis ja Aili Raidma] .- [Kaiu] : Kaiu Põhikool, 2022

Tegemist on Kaiu põhikooli õpilase Mailis Raidma loovtööga, mis raamatuna välja antuna jäädvustab Kuimetsa kandi toidukultuuri. Kohalikud profi- ja hobikokad jagavad retsepte ja sinna juurdekäivaid lugusid.

 

  Eesti Kodu-uurimise Seltsi aastaraamat 2021. 4 (17) / [koostajad: Andrus Ristkok, Ene Luka].- Tallinn : Eesti Kodu-uurimise Selts, 2022.- 84 lk. : ill

Muuhulgas leiate aastaraamatust kaks artiklit maakonna pärandihoidjate kohta: Rait Talvoja on kirjutanud Ants Kruusimägist ning Kalju Idvand Aleksei Parnabasist.

 

  Lukas, Endel, 1923-2012
Oma aja laps : mälestused / vestlused isaga kirja pannud Tõnis Lukas.- Tartu : Ilmamaa, 2022.- 212, [2] lk. : fotod.Endel Lukas sündis Haimres, kuid tema lapsepõlvekoduks sai Vanamõisa Läänemaal. Raamatus on mälestuste osa ja eraldi perekonnalooline uurimus, kust ilmnevad eellaste päritolu ja seosed Raplamaaga  – Valtu, Hertu, Kumma (Tõnsu talu), Alu, Rapla. Mälestuste osas leiavad samuti nimetamist Sipa, Vigala, Vängla, Rapla.  
  Rapla Kirikumuusika Festival 30 / [koostaja Kait Kaeval].- Alu : Rajakaar, 2022.- 55, [1] lk. : ill.

Kirikumuusikafestivali juubeli puhul välja antud trükis rohkete fotodega, mis on organisaatorite ja asjaosaliste muljetega pikitud.

  Mesila, Tõnu. Täna, 80 aastat tagasi …, ehk, Märjamaa lahingu lugu eel- ja järellugudega / [koostaja] Tõnu Mesila : [kaanekujundus: Tiina Gill ; kaane sisekaardi kujundus: Jürgen Kusmin].- Märjamaa : Märjamaa Tunatoimkond, 2022.- 118 lk. : ill.


Märjamaa lahing peeti Märjamaa ümbruses, 9.-14. juulil 1941 Saksa vägede ja Punaarmee vahel. Raamatus on kogutud faktidel põhinev kokkuvõtlik lahingulugu koos teemast tulenevate vahepaladega. Ülevaade sündmuste arengust sõja algusest Märjamaa lahinguni, Märjamaa teistkordsest vallutamisest, põgusalt vastupanust 1944. aastal.

  Naiskodukaitse Kaerepere jaoskond : 2011-2021 / [koostaja ja toimetaja Reelika Rohuste ; kujundus: Armar Paidla]
Alu : Kaerepere : Rajakaar : Naiskodukaitse Kaerepere jaoskond, 2023.- 67 lk. : illRohkete fotodega illustreeritud kokkuvõte  Kaerepere naiskodukaitsjate 10aastasest tegevusest.
    Raamatuesitlused ja üritused Raplas aastal 2021 [Elektrooniline teavik- mälupulk] / Aare Koduvideostuudio
Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2021.- 1 USB-draiv
USB pulgal 3 videot (1 tund 18 min, 56 min, 1 tund 51 min) + fotod
Raamatuesitlus 16. juunil 2021.a.: Kool – kogukonna elujõu allikas Rapla kahe koolimajaga kooli lugu / Ants Tammar
Emakeelepäeva ärajäänud loeng 17. septembril 2021: Rapla aladega seotud murded ja väliseestlaste keelekasutus / Jüri Viikberg
Raamatuesitlus 27. augustil 2021 Rapla Kultuurikeskuses: Kildudest korjatud / Tõnis Tõnisson
Fotodel: Ants Tammari raamatu “Rapla kahe koolimajaga kooli lugu” esitlus 16. juunil 2021.a. Rapla Keskraamatukogus. Virve Õunapuu raamatu “Hageri kooli lugu” esitlus 6. novembril 2021 Hageri Rahvamajas. Heiki Magnuse “Näitus meenetest Heiki Magnuse kogust” avamine 7. juunil 2021 Rapla Keskraamatukogus. Tõnis Tõnissoni raamatu “Kildudest korjatud” esitlus 27. augustil 2021 Rapla Kultuurikeskuses.
  Sten-Olle, pseud., 1987-, esitaja
Rapla [Heliplaat] / [lugude autor ja esitaja] Sten-Olle [Moldau].- [Rapla] : Lamp Records, 2021
1 CD (42’5”) ; 12 cm + 1 voldik (ill.)  Voldikus laulusõnad.Põhjus, miks Sten-Olle album on pühendatud Raplale, on lihtne: ta ise elab Raplas. Sten-Olle: “Üks Rapla suurimaid luksusi on see, et siin nagu justkui ei ole midagi. Looduslikult pole siin miskit glamuurset ja mägedeks nimetatakse meie külas suht iga küngast, sest muidu polekski ühtegi – see aga ongi täpselt see põhjus, miks ma seda kohta nii palavalt emban. Kui tahad, et midagi elus erakordselt säraks, pead ise korraldama, Rapla annab sulle selleks ainult rahu ja aega. Minu viis seda võimalust kasutada on see album siin.”
  Juhkam, Jaan
Väikese poisi lood : lapsepõlv 1930ndatel / Jaan Juhkam ; [toimetanud ja illustreerinud Kaie Oks ; kujundanud Kaarel Oks] .- Ülenurme : Tuisune Maa, 2021.- 48 lk : ill.Mälestused oma lapsepõlvest Vigala valla Oese külas pani autor kirja 79-aastaselt, veidi enne oma lahkumist 2011. aastal. Raamatust leiab Oese küla talude nimed ja küla plaani 1930ndatel. Trükise andis välja autori tütar eelkõige pere jaoks, kuid huvitavat ja mõtlemapanevat leiavad ehk teisedki. 
  Mahtra Talurahvamuuseum 50/ koostajad Jaanus Plaat, Anne Daniela Rodgers ; toimetajad Haldi Ellam … [jt.]; [kujundaja Maili Lepp ; fotod: Haldi Ellam … jt.].- Juuru : SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid, 2021.- 143 lk : ill.- (Mahtra Talurahvamuuseumi Toimetised VII)

Artiklite, intervjuude ning rohkete fotodega kogumik käsitleb muuseumi ajalugu, kogusid ja tegevust.

  Haagen, Kaido. Eesti tuuleveskite lugu = The story of Estonian windmills / Kaido Haagen ; Marju Kõivupuu saatesõna ; [toimetaja Piret Veigel ; tõlge inglise keelde: Annabel Smithson ; kujundaja Atko Januson] [Tallinn] : Postimees Kirjastus, 2021.- 399, [1] lk. : ill.

Rapla juurtega loodusfotograafi Kaido Haageni fotoraamat ühendab arhitektuuri, fotograafia ja pärandkultuuri. Eestimaa 390 tuuleveski fotode seas on 16 Raplamaal asuvat veskit.

  Õunapuu, Virve. Hageri kooli lugu / Virve Õunapuu ; [kujundas: Riina Sildvee ; nimeregistri koostas: Janis Tobreluts].- Hageri : MTÜ Hageri Haridusselts : Hageri muuseum, 2021.- 431, [1] lk. : ill.

Kogumikus antakse ülevaade Hageri kihelkonna haridusajaloost alates 17. sajandist ning tänaseks kadunud Hageri kooli ajaloost kuni aastani 2002.

  Tõnisson, Tõnis. Kildudest korjatud : (1941. aasta kurjuse kuud) / Tõnis Tõnisson ; [projekti juht Aare Hindremäe ; keeletoimetaja Liivi Jegorov].- Alu : Rajakaar, 2021.- 421 lk. : ill.

Kogumik annab ülevaate 1941. a suvesõja sündmustest Raplamaa piires, aga ka laiemalt Eestis sel ajal toimunust. Lugeda saab Rapla ja Märjamaa lahingutest, Harju malevast, Hans Hirvelaanest, Talpaku kompaniist, Aleksander Kaalu mälestusi 1940-41. aastast jpm. Raamatus on rikkalikult fotosid.

  Kukk, Mati. Reinu Mati Kiidevast. Kodila koolis direktoriks 1962-1970 / Mati Kukk ; [toimetaja Helgi Roosmaa].- Tallinn : Talmar & Põhi, 2021.- 235 lk. : ill. ;

Mati Kukk meenutab oma kolmandas mälestusteraamatus elu ja tööd Kodila 8-kl kooli direktorina. Juttu on ka kooli juubelitest, vilistlaste okkutulekutest. Rohkelt on koolielu kajastavaid fotosid.

  Kukk, Mati. Reinu Mati Kiidevast. Õpetajaks õppimas 1954-1961 / Mati Kukk ; [toimetaja Helgi Roosmaa].- Tallinn : Talmar & Põhi, 2020.- 153 lk.: ill.

Autor meenutab õpinguid Haapsalu ja Viljandi Pedagoogilises Koolis ning kaasõppurite edasist elukäiku. Muuhulgas on mälestusi ka esimest töökohast Kodila koolis algklasside õpetajana 1958-59.

Tegemist on M. Kuke teise mälestusteraamatuga. Esimeses raamatus “Reinu Mati Kiidevast 1944-1954” (2019) meenutab ta oma lapsepõlve ja kooliaega Läänemaal.

  Sirendi, Arvo, 1939-  Eluraamat : udupiltidena tagasivaatepeeglist / Arvo Sirendi.- Saku : A. Sirendi, 2021.- 376 lk. : ill.

Kuimetsa vallas sündinud põllumajandustegelane Arvo Sirendi meenutab muuhulgas oma kooliaastaid Kuimetsas, elu ja töötamist Kehtna kolhoosis, Kuusiku katsebaasis.

  Rapla kahe koolimajaga kooli lugu / koostanud Ants Tammar ; [toimetanud Viio Aitsam ; tekstid: Siiri Abel … jt. ; fotod: Märt Lõhmus … jt. ; kaanekujundus: Rainer Alas].- Rapla : Rapla Kesklinna Kool, 2020.- 608 lk. : ill.

Rapla Keskkooli (Harjumaa Progümnaasiumi, Rapla Ühisgümnaasiumi) mahukas ja rikkalikult fotodega illustreeritud ajalooraamat. Oma peatükk on ka keskkoolile eelnenud kooliajaloost Raplas.

  Meie kooli lugu : Rapla Täiskasvanute Gümnaasium 75 / koostaja Kristi Luik ; [kujundus: Armar Paidla ; fotod: Taimo Tammik, Peeter Linnamäe, Kristi Luik …jt. ; eessõna: Vello Kübar].- Alu : Rajakaar, 2021.- 284 lk. : ill.
Ülevaade Raplamaa täiskasvanute hariduse 75aastasest ajaloost.
  Kaardimäng “Eesti mäng” : Rapla vald : 108 põnevat küsimust valikvastustega! – Tallinn : Nuti Grupp, 2020.- 1 karp (55 kaarti)

Pakis on 55 kaarti, millel 108 põnevat Rapla valla teemalist küsimust ja mängu õpetus. Mängus saab osaleda 2-8 inimest alates vanusest 10+.

    XI koduloopäev Rapla Keskraamatukogus. Kodukandi raamatud : 3. detsembril 2020 : [ Elektrooniline teavik-mälupulk]
Rapla : Aare Koduvideostuudio, 2020.- 1 USB 3.0
USB pulgal video kestvusega 1 tund 33 min ja 35 fotot
  Segakoorimuusika Kabalas – avatult ja omadega : laulu ja … tuleb mõnuga võtta / [koostaja ja kujundaja] Marike Uusjärv, ajalooarhiivide materjale uurinud Urmas Tulvik ; Tammekoor MTÜ.- Kabala : Kabala Segakoor, 2020.- 96 lk. : ill.

Raamatuga tähistati Kabala segakoori 30. tegevusaastat. Sellest leiab kilde Kabala koorielu ajaloost alates 19. sajandist, segakoori kroonikat ja lauljate meenutusi.

  Kaitseliidu Rapla malev 30 / Rapla Malev; [toimetaja Aare Hindremäe ; eessõna: Martin Herem ; kujundus: Indrek Tuuga, Armar Paidla] .- Rapla : Rajakaar, 2020.- 170 lk. : ill.

Rikkalikult fotodega illustreeritud raamat võtab kokku Rapla kaitseliitlaste 30aastase tegevuse alates 1990. aastast.

  Lainevee, Teet. 100 aastat tiisikuse, kopsuhaiguste ja taastusravi Seli mõisas / Teet Lainevee ; [konsultant: Uno Ainsoo ; fotod: Peeter Hütt, Teet Lainevee, Meelis Valgeväli ; kaanekujundus: Tuuliki Tammo].-Salmistu küla (Harjumaa) : T. Lainevee, 2020.- 125 lk. : ill.

Ülevaade Seli mõisa raviasutustest, mis ajavahemikus 1920-2020 on tegutsenud 13 erineva nime all. Sissejuhatuses ajalooline ülevaade Seli mõisast. 

    Kesk-Eesti kultuuriruumide risttee : pärimuskonverents “Kesk-Eesti – kultuuriruumide risttee” [Helisalvestis] .- S. l. : Kultuurirahvas Raplamaal MTÜ ; Järvamaa Muuseum, 2016.- 1 CD (24’54”)

Heliplaadil on rahvamuusikat nii Järva- kui Raplamaa piiridest. Esindatud on Märjamaa ja Vigala kandi rahvalaulu ja -muusika näiteid, salvestusi on nii rahvaluule arhiivist kui tänapäeva muusikutelt.

  Hageri ja Juuru kihelkonna kindakirjad / Raplamaa Perenaiste Selts “Pauliine” ; kudujad: Asta Ahlberg, Selly Sõgel-Raid, Piret Viin ja Anne Ummalas. – Kehtna : Raplamaa Perenaiste Selts Pauliine, 2020.- 15 kaarti ümbrises : ill.

Hageri ja Juuru kihelkonna kindakirju Eesti Rahva Muuseumist. Enamik on pärit 19. sajandi lõpust või 20 sajandi algusaastatest.

  Suuroja, Martin. Raplamaa loodusmonumendid / Martin Suuroja, Kalle-Mart Suuroja ; [kujundus: Martin Suuroja ; fotod: Martin Suuroja… jt.].- [Tallinn] : GeoTrail, 2020.- 144 lk. : ill.

„Eesti loodusmonumentide” sarjas on varem ilmunud kaheksa raamatut. Raplamaa looduse eripäraks on metsade ja soode rohkus, põnevad karstialad, hiidrahnud ja hiiekivid ning tähelepanuväärsed põlispuud. Kõigest sellest on  raamatus juttu.

  Pervik, Aino. Miniatuurid mälupõhjast / [toimetanud Rein Raud ; kujundanud Asko Künnap].- Tallinn : Salv, 2020.- 90 lk.

Autor kirjeldab raamatus seiku oma lapsepõlvest 1930ndatel ja 40ndatel aastatel, sekka mõni kild tänapäevast.
Suur osa raamatust on pühendatud ka Järvakandile, kus Aino Pervik alustas oma kooliteed.

  Tõns, Silvi. Valgu-Vanamõisa ja Nääri lugu.- [Sulu] : Velise kultuuri ja hariduse selts, 2020.- 384 lk. : ill.

Raamat on järjeks raamatule “Paisumaa lugu”(2019). Paisumaa rahva jälgi ajades jõudis autor ka naaberküladesse. Kajastatakse Valgu-Vanamõisa ja Nääri külas elanud inimeste põlvnemised-tulemised-olemised-minemised ja elupaigad (talu- ja saunakohad) viimase 300 aasta jooksul. Rikkalikult on fotosid.

  Läänemaa kihelkondade rahvarõivad : 19. sajandil ja 20. sajandi alguses / [autorid Reet Piiri, Liis Luhamaa, Larissa Mandel … jt. ; koostaja Larissa Mandel ; toimetajad Ene Hanson, Anu Pink ; kujundus ja kaanekujundus: Anneli Kenk ; resümee tõlge inglise keelde: Tiina Mällo ; fotod: Sandra Urvak … jt.].- [Haapsalu] : MTÜ Kodukant Läänemaa ; [Türi] : Saara Kirjastus, 2020.- 244 lk. : ill.

Raamatus on põhjalik fotodega illustreeritud ülevaade kõigi Läänemaa kihelkondade, sealhulgas ka Märjamaa ja Vigala rõivaste kohta. Kaante vahele on jõudnud paljud näited rahvarõivastest, mis on säilinud kodudes või väikemuuseumides ning mida muidu ei näekski.

  Aitsam, Viio. Härjal krapp tegi krapa-krapa : märkmeid Rapla minevikust / [tekstid, skeemid, kujundus:] Viio Aitsam.- Rapla : Viio Aitsam, 2020.- 47, [1] lk. : ill. + 1 järjehoidja

Raamatuke koondab valikut Rapla mineviku andmeist, mis tuginevad osaliselt ka autori ema mälestustel. Lisatud on rohke allikate nimekiri.

  Vanaste olli seäl petrasid olnd … : endisaja pidepunkte Vana-Vigalast / koostas Viio Aitsam .- Vana-Vigala : MTÜ Jätkusuutlik Vana-Vigala, 2020.- 47, [1] lk. : ill

Trükisesse on koondatud väike valik kohamärke ja kohanimeseletusi Vana-Vigalast ning lähemast ümbrusest.

  Mandel, Mati.  Sõjaeelse Kaitseliidu hiilgeaeg ja häving Läänemaal / Mati Mandel ; [resümeede tõlge inglise keelde: tõlkebüroo Muupel ; kujundus: Aime Andresson].- Tallinn : Eesti Ajaloomuuseum, 2020.- 304 lk. : ill.

Raamat sisaldab põgusat ülevaadet Kaitseliidu loomisest ja arengust Läänemaal, sealhulgas Märjamaa malevkonnast, mis hõlmas Märjamaa ja Vigala kihelkonna. Raamatu põhiosa käsitleb üksikasjalikult peale 1940. aastat represseeritud kaitseliitlaste ja nende perede saatust.

  Mikomägi, Margus.  Surnute raamat : elu kiituseks / Margus Mikomägi ; [toimetaja Siiri Ombler ; järelsõna: Priit Põldma ; kujundaja Mari Ainso] .- [Luhametsa küla] : Kaarnakivi Selts, 2020.- 205, [1] lk. : ill., portr.

Kogumik autori järelhüüetest ja surma-teemalistest kirjutistest. Raamatust leiab 34 järelhüüet kultuuritegelastele (sh Raplaga seotud Andres Ehin, Mikk Sarv, Enn Kraam jpt), autori lähedastele ja ka näiteks Raplas tapetud puudele. Rapla kant jookseb läbi nii mõnestki loost.

  Estrik, Karl, 1925-  Karlutist vanaisa Karlaks : sada aastat inimesi, maju ja maastikke / [toimetaja: Siiri Estrik-Abel].- Alu (Raplamaa) : Rajakaar, 2020.- 198, [1] lk. : ill.

Mälestusteraamatus kajastatakse oma pere loo kõrval ka Kodila kandi aja ja inimeste lugusid.

  Järvamaa kadunud külad : endise Käru valla Ingliste küla / koostaja Tiit Uus ; [toimetaja Reet Piik ; kaanekujundus: Annes Ihoma, kujundus: Tiit Uus ; fotod: Heili Burmeister … jt.] .- [Tamsalu] : Tiit Uus, 2020.- 206 lk. : ill.

Käru vald ei kuulu küll enam Raplamaa koosseisu, kuid kunagise Ingliste küla ajalugu käsitleva esimese väljaande “Ingliste küla lugu” (2011) ilmumisajal see nii veel oli. Uus väljaanne on täiendatud ning lisatud küla ja sealt pärit inimestega seotud sündmusi.

  Lukin, Laur, (1937- )
Ajalooline suusarada.- Võru : [Kristi Kuus], 2019 .- 256 lk. : ill., portr.Autor jutustab oma teest spordi juurde ja kujunemisest edukaks suusatreeneriks. Lukini lapsepõlv ja kooliaeg kuni 12. eluaastani möödusid Vahastu külas, Tagasmäe talus. Ta kirjeldab sealset eluolu teise maailmasõja eel ja ajal ning sõjajärgselt. 
  Põlliku. Jalutuskäik külatänaval / MTÜ Rapla Haridusselts ; koostajad: Maarika Riismaa, Ants Tuuleveski.- Rapla : Rajakaar, 2019.- 334 lk. : ill.

Rohke fotomaterjaliga illustreeritud Rapla vallas asuva Põlliku küla ajalooraamat, külaelanike mälestuste, talude ning perekondade lugudega.

  Üksmeel : Järvakandi Kooli ajaraamat / koostaja Asta Paeste ; [kujundus: Rainer Alas].- Järvakandi : [Järvakandi Kool], 2019.- 332 lk. : ill. ; 30 cm

Rikkaliku fotomaterjaliga raamat on kokkuvõte Järvakandi hariduselu ja kooli 140aasta pikkusest ajaloost.

  Pliidiliisude lemmikretseptid.- Russalu : Russalu Külade Ühendus, 2019.-50, [1] lk. : ill.

Russalu toiduklubi Pliidiliisud retseptiraamat, mis võtab kokku nende 7aastase tegevuse.

    Kilde Rapla Keskraamatukogu tegemistest 2018-19. [Videosalvestis] / fotod, video ja kujundus Aare Hindremäe.- Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2019.- 2 DVD (1 tund ja 46 min, 1 tund ja 25 min) : värv.

3 salvestust Rapla Keskraamatukogus toimunud üritustest: IX Koduloopäev “Uued kodulooraamatud” – 22. november 2018 / esin.: Viio Aitsam, Virve Õunapuu, Heiki Hepner, Krista Mägi, Urve Uusberg, Raul Aarma, Aare Hindremäe, Ants Tammar, Rait Talvoja, Jüri Metssalu; Kohtumine Anti Tuuriga – 23. oktoober 2019 / esin.: Antti Tuuri ja Ants Haljamaa, keelevahendajad: Merja Tuuri ja Ly Ehin – X koduloopäev “Raplamaa maitsed” – 28. november 2019 / esin.: Ants Uustalu, Mari-Liis Ilover, Liivi Miil ja Meelis Remmel

  Aasa, Aada.  Igal asjal on kaks otsa: akats ja lõpets : lugusid Kõrbja kandist / Aada Aasa ; [koostaja, toimetaja ja eessõna autor Mari-Ann Remmel ; kujundaja Pille Niin ; kaart ja joonistused: Mari-Ann Remmel ; 20. sajandi alguskümnendite ülesvõtted: Mihkel Maurer] .- Tartu : EKM Teaduskirjastus, 2019 .- 127, [1] lk. : ill., portr. – Tagakaane siseküljel Vändra kihelkonna skemaatiline kaart

Autori mälestusi Kõrbja ja Koogiste inimestest ja maastikest, aga juttu on ka Lelle ja Käru kandist. Raamatust saab lugeda SIIT

  Märjamaa 650 : pärimuslood ja mälestused / [koostajad: Tõnu Mesila, Jürgen Kusmin ; toimetajad: Jaanus Kiili, Martin Andreller] .- Märjamaa : Märjamaa Vallavalitsus, 2019.- 463 lk. : ill., fot.- Märjamaa Tunatoimkonna toimetised ; 3

2014. aastal ilmunud kogumiku “Märjamaa 650” teine osa koondab koostajateni jõudnud pärimus-, kodukandi- ja mälestuslugusid.

  Tõns, Silvi. Paisumaa lugu .- Sulu : Velise kultuuri ja hariduse selts, 2019.- 372 lk. : ill.

Märjamaa valla kagupiiril asuva küla talude ja sealse rahva põlvnemislugu viimase 300 aasta jooksul.

  Rapla Tarbijate Ühistu 1904-2019 / [koostas Mati Laos ; kujundas Urmas Minn].- Rapla : Rapla Tarbijate Ühistu, 2019.- 140 lk. : ill., portr.

Rikkalikult illustreeritud raamatusse on kogutud kilde Rapla Tarbijate Ühistu 115 aasta pikkusest ajaloost, intervjuusid ühistu pikaaegsete töötajatega.

  Vananurm, Olavi. Minu lugu.- [Hilana] : Hilanamoro, 2018.- 248 lk. : ill. ; 22 cm

Mälestusteraamatus meenutab autor muuhulgas ka töötamist uurijana Rapla siseasjade osakonnas uurijana 1970-80ndatel.

  Nekrut läheb sõtta : Kustas Riedebachi päevikud 1897-1917 / [koostaja Jüri Randjärv ; toimetajad Laine Randjärv, Liine Jänes ; kujundaja OÜ Rein R].- [Peetri] : Agentuur Neli, 2019.- 95, [2] lk. : ill., portr.

Raamat sisaldab Raplamaa mehe Kustas Riedebachi (1875–1954) vahetuid mälestusi sajanditagustest juhtumistest Vene kroonus. Käsikirjaline päevik on aastatest 1897–1917. Selles on juttu noore mehe kroonusse minekust 1897. aasta sügisel, teenistusest tsaariarmee kahurväes Varssavis, sõidust Port Arturi ja osavõtust Vene-Jaapani sõjast (1901–1902) ning mälestusi Esimesest maailmasõjast.

  Anvelt, Lennart. Andke tagasi mu kivist kiisu: mälestusi Siberi-aastatest / [toimetaja Virge Sommer ; sule- ja pliiatsijoonistused: Lennart Anvelt ; kujundus: Sven Sommer] .- [Tallinn] : V. Anvelt, 2019 .- 202 lk. : ill.

Raamat on kirjutatud 1961-2001 peetud päevikute põhjal. Kuueaastasena saadeti Lennart Anvelt koos vanavanematega asumisele. Tuuleveski talu Mahtras oli autori isatalu ja pärast 8 Siberi-aastat sai sellest taas tema kodu kasuvanemate hoole all. Kõrvuti Siberi mälestustega on juttu ka Mahtra ja Juuru kandi elust-olust 1940-60ndatel aastatel.

    100 eesti rahvakandlemängijat ja -meistrit : XX-XXI sajand / Guldžahon Jussufi, [Ain Haas ja Ene Lukka-Jegikjan ; koostaja Guldžahon Jussufi ; sisutoimetaja Ain Haas ; noodigraafika: Guldžahon Jussufi ; kujundaja Eili Lepik] .- Tallinn : Eesti Folkloorinõukogu, 2018.- 284 lk. : ill., portr., noot

Kogumikus on Raplamaalt esindatud 4 kandlemängijat-meistrit: Aivar Arak, Erich Kosubenko, Rait Pihlap, Heldur Vaidla.

    Enne kui Raplast sai linn : kogutud lood ja pildid alevist [Käsikiri].- Rapla : Rapla Keskraamatukogu, 2018 (spiraalköites)

Käsikirjade kogumik sisaldab mälestuste kogumise kampaania “Enne kui Raplast sai linn” raames 2018. aastal laekunud töid. Rapla elu-olu meenutavad Eevi Sarapuu, Margus Enna, Gitta Vaino, Agnes Kaeval, Siiri Estrik-Abel, Madis Loo, Maret Kangur, Ester Kangur, Eha Palm, Mariann Roosla, Kaja Tammar ja Ülo Lohk.

Tekste saab lugeda ka meie veebilehe Koduloo rubriigist Mälestusi Raplast.

  Järvakandi vald : algus, kulg, lõpp / koostaja Enno Alliksaar .- Järvakandi : MTÜ Järvakandi Arendusselts, 2018.- 227 lk. : ill.

Raamat käsitleb põhjalikumalt Järvakandi valla elu II maailmasõjani. Lühidalt on kajastatud Järvakandi Keskkooli VI lennu (1965) vilistlaste tegemisi. Juttu on valla aukodanikest ning kokkuvõte haldusreformi läbiviimise käigust ja tulemustest, mis viisid Järvakandi valla iseseisva eksisteerimise lõppemiseni 2017. aastal.

  Aarma, Raul. Autod, mis jahutasid Raplamaad : Raplamaa tuletõrjeautode ajalugu 1936-1996 / Raul Aarma; [toimetas Viio Aitsam ; kujundas Andres Tali].- Tallinn : SE & JS, 2018.- 227, [1] lk. : ill. ; 22 cm

Teos räägib mitte ainult Raplamaa tuletõrjeautode ajaloost 1936–1996. Rohke arhiivimaterjali ja unikaalsete fotodega varustatud raamat loob pildi kogu Eesti ajaloost. Raamatu väärtus on kultuurilist laadi ja ulatub kaugelt üle ühe elukutse piiride, haarates erinevaid ajastuid.

  Rapla kihelkonna kindakirjad : [kaardikomplekt] / Raplamaa Perenaiste Selts Pauliine.- Kehtna : Raplamaa Perenaiste Selts Pauliine, 2018.- 12 kaarti ümbrises : ill.

Rapla kihelkonna kindakirju Eesti Rahva Muuseumist. Nende valmistusaeg jääb enne 1910. aastat. Kinda kaardil on ka tema museaali number

  Vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Juuru ja Rapla kihelkonnas 18.–21. sajandil / autorid Kalev Kask, Mihkel Kukk, Jaanus Plaat, Anneli Randla, Rait Talvoja ; koostaja [ja saatesõna] Jaanus Plaat ; [toimetajad Jaanus Plaat, Kalev Kask ; kujundaja Martin Pedanik, fotod: Peeter Säre, Jaanus Plaat, Anneli Randla] ; SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid.- Juuru : Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid, 2018.- 167, [1] lk. : ill.

Raamat koondab 5 teadusartiklit, rohkelt fotosid ja jooniseid. Vennasteliikumise ajaloost ja tähendusest annab ülevaate Jaanus Plaadi sissejuhatav artikkel. Palvemajade arhitektuuri käsitleb kunstiajaloolane Anneli Randla. Rapla, Hageri ja Juuru vennasteliikumisest kirjutavad Mihkel Kukk, Kalev Kask, Jaanus Plaat ja Rait Talvoja.

  Hageri kihelkond : aja lood / [toimetuse kolleegium: Merle Beljäev … jt., toimetajad Sigrid Põld, Virve Õunapuu ; kujundaja Riina Sildvee].- Kohila : Kohila Vallavalitsus, 2018.- 587, [1] lk. : ill.

Hageri kihelkonna ajalugu käsitlevas koguteoses on juttu muinasajast, mõisatest, kirikute-koguduste ajaloost, rahvarõivastest, kooliajaloost, seltsitegevusest, sporditegevusest, kolhoosi-sovhoosiajastust, ärkamisajast 1980ndatel.

  Ingliste sõnas ja pildis / koostaja Aare Hindremäe ; Ingliste Arendusselts ; toimetaja Viio Aitsam ; kujundaja Armar Paidla ; autorid: Aare Hindremäe, Kalev Kask, Pille Matt, Jüri Metssalu, Hanno Talving, Rait Talvoja, Tõnis Tõnisson, Hannes Vinnal .- Ingliste : Ingliste Arendusselts, 2018.- 548 lk. : ill.

Mahukas ja rohkete piltidega illustreeritud raamat räägib põhjalikult kõigest Ingliste külaga seonduvast: ajaloost, haridus-, kultuuri- ja majanduselust, inimestest.

  Vesiroosi lood / koostaja Krista Mägi ; [kujundus: Armar Paidla] .- Rapla : Rajakaar, 2018.- 438, [1] lk. : ill.

Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi ajalugu aastaist 1988-2017 läbi õpetajate, vilistlaste, õpilaste lugude ja meenutuskildude.

  Aitsam, Viio. Vigala Mihklid : raamat 10 mehest, kelle nimi oli Mihkel Aitsam.- [Tallinn] : Hea Lugu, c2018.- 351, [1] lk. : ill., portr. ; 22 cm

Vigalast pärit ajakirjanik ja toimetaja Viio Aitsam on kirja pannud oma suguvõsa loo, kus on järjest olnud vähemalt 10 Mihkel Aitsamit. Lisaks Mihklitele on teos pühendatud ka Vigalale. Autor tugineb oma pere koduloo-uurijate kogutud haruldasele materjalile, vanadele ajaleheartiklitele ja arhiivimaterjalidele. Tutvustatakse põhjalikult olustikku, kus Mihklid elasid – Vigala kandi loodust, külade ja kõrtside paiknemist, talupoegade koormistest ja kirikumaksudest. Saab teada, milliseid eesnimesid on Eestis ja Vigalas pandud ja kuidas Vigala rahvas sai 1834. aastal perekonnanimed. Aitsamite loo kõrval kulgeb Vigala mõisaomanike von Uexküllide lugu.

  Laidvee, Anne. Meie pere lood : koostatud aastatel 2014-2018 / Anne Laidvee ; [kujundus: Armar Paidla] .- [Alu] : Rajakaar, [2018] .- 299, [1] lk. : ill. ; 30 cm

Anne Laidvee, kes on olnud aastakümneid seotud Valgu kandi ja sealse sovhoosiga nii zootehniku ja ka majandijuhina, hiljem pidanud turismitalu, on kirja pannud oma suguvõsa ja ühtlasi ka enda (elu)loo.

  Mettas, Aino. Kuhu kadusid külad ja mehed? / Aino Mettas ; [toimetaja ja eessõna: Heli Künnapas] .- [Jädivere küla] : Heli Kirjastus, 2018.- 288 lk. : ill., portr. ; 21 cm

Aino Mettas (sünd. 1929) on jutustanud oma elu- ja perekonnaloo. Tema sünnikodu oli tollases Raikküla valla Loe küla Lehtmetsa talus.  Põhjalikult on üles kirjutatud talutööd ja küla ning talu eluolu 1930-40ndatel. Kirjeldatud on koolielu Lipa algkoolis ja 1940ndatel Rapla keskkoolis.

  Lapsepõlves lauldud laulud [Helisalvestis] / [esitab] Mitte-Riinimanda Noortekoor, dirigent Urve Uusberg.- Rapla : Riinimanda Kooristuudio, 2018.- 1 CD (41’15”), 31 lk.

Rapla Ühisgümnaasiumi juures tegutseva segakoori neljas album. Paljud plaadi rahvalauludest on pärit Raplamaalt ja selle ümbrusest.  Plaadil kõlab ka koori endise laulja, nüüdse helilooja Pärt Uusbergi autoriloomingut.

  Riinimanda Reisiraamat / [koostajad: Urve ja Valter Uusberg ; kujundus ja küljendus: Armar Paidla] .- Alu : Rajakaar, 2018 .- 114 lk. : ill.

Meenutuskilde sõnas ja fotodes Rapla Riinimanda laste- ja noortekooride kontsertrännakutelt Euroopas aastail 1993-2016. Raamat ilmus Riinimanda 30. tegevusaasta märkimiseks

    Raplamaa : loodus, aeg, inimene. 2, [Aeg] / [projektijuht: Tiiu Susi ; koostaja: Jaanus Kiili ; keeletoimetaja: Anne Saagpakk ; kujundus: Piret Frey] .- Rapla : Rapla Maavalitsus, 2017 .- 352 lk. : ill.

Koguteose II köide on pühendatud maakonna ajaloole.

  Tiits, Toomas. Tagasivaade Haimre koolile.- [Moka (Raplamaa)] : [Haimre Kultuuriselts], [2017].- 348, [1] lk. : ill., portr.

Haimre (algselt Kasti) kooli elueaks kujunes pea 170 aastat –  põhikool lõpetas tegevuse 2012. aasta kevadel. Kooli pikk ajalugu ongi raamatusse koondatud. Rikkalikult fotodega illustreeritud kogumikus on arhiiviandmeid, õpetajate-õpilaste mälestused, vilistlaste nimekirjad. Tutvustatakse Haimre piirkonna koolidest võrsunud silmapaistvaid isikuid.

  Mandel, Mati. Maidla muinaskalmistu saladused / [resümeede tõlge inglise keelde: Heikki Pauts ; joonised: Aime Andresson … jt. ; kujundus: Aime Andresson ; fotod: Vahur Lõhmus … jt.] ; Eesti Ajaloomuuseum.- Tallinn : Eesti Ajaloomuuseum, 2017 .- 192 lk. : ill., kaart.

Raamatus on kokku võetud Eesti Ajaloomuuseumi poolt aastatel 1983—1990 ja 2011—2015 Kullamaa lähedal Maidlas läbi uuritud Vana Läänemaa teadaolevalt suurima muinaskalmistu uurimistulemused.

 

  Kilde Rapla Keskraamatukogu tegemistest 2017 : [DVD] / Aare Koduvideostuudio ; fotod, video ja kujundus Aare Hindremäe.- Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2017.- 1 DVD (2 tundi ja 10 min) : värv.
Sisu: Luulelõuna 9. mai 2017. Kaanel “Luuleõhtu” ; Rein Berlokko 70 – maalinäituse avamine 1. nov 2017 ; Margus Mikomägi raamatu “Kaksteist armastavat naist”esitlus 28. nov. 2017 ; VIII koduloopäev  “Rapla majad ja ajad” 30. nov 2017.
  Põldoja, Hans. Mõraste küla, ühe Lääne-Eesti muinasküla, kujunemise ja hääbumise lugu.- Tallinn : H. Põldoja, 2017.- 351 lk. : ill., portr.

Raamatu autor, Mõraste küla kunagine elanik Hans Põldoja on küla kujunemist käsitlenud koos ümbruskonna kujunemisega. Välja on toodud Läänemaa ajalugu aastasadade jooksul, tutvustatud mõisnikke, talurahvale nimede panekut 1835. aastal, Luiste valla ja vallavalitsuse tegevust, piirkonna hariduselu. Mööda ei minda Mõraste põlistaludest ja asundusest ning taluarhitektuurist, samuti küüditamisest ja kolhoosikorrast, aga ka küla hääbumisest.

  Aschenbrenner, Cord. Pastoraat : ühe baltisaksa suguvõsa lugu / tõlkinud Hanna Miller ; [toimetanud Ivika Arumäe ; kujundanud Kaspar Ehlvest].-
245, [1] lk. : ill.Hoerschelmannide suguvõsa kaheksa põlvkonna loos on pühendatud peatükk (lk 146-155) ka Hageri praosti Konstantin Adolf Thomsoni tegevusele Hageri kihelkonnas. Gotthard Hoerschelmann tegi Thomsoni juures 1928 pastoritöö prooviaastat ning hiljem abiellus Thomsoni noorema tütrega.
  Kaasik, Ahto. Pühapaikade teejuht : Eesti põlised väekohad / Ahto Kaasik ; [toimetaja Ingrid Koppel ; kujundaja Külli Tõnisson, kaanefoto autor Janek Joab].- [Tallinn] : Pegasus, 2017.- 399, [1] lk. : ill.

Rikkaliku pildivalikuga teejuht viib rännakule kodumaa põlistesse väepaikadesse. Siit leiab sadakonna hiie ja teise loodusliku pühapaiga lood, mis tutvustavad nende pärimusi, ajalugu, kultuuri- ja loodusväärtusi. Rändurile on abiks paikade koordinaadid, kaardid ning piiride ja juurdepääsutee kirjeldused.
Tänasel Raplamaal asuvatest pühapaikadest on tutvustatud järgmisi: Kastna hiiemägi ja-pärn, Van-Vigala küla hiis, Paeküla Mustallikas, Sipa küla hiis, Juuru hiietammed, Paluküla hiiemägi.

    Kullamaa mälestused. II, Läänlaste lood / koostanud Lembitu Twerdjanski ; [kujundus Riina Holtsmeier].- Kullamaa : Kullamaa Kihelkonnamuuseum, 2017.- 374 lk. : ill.

Lembitu Twerdjanski koostatud raamatus on mälestusi kogu vanalt Läänemaalt 20. saj algusest kuni 21. saj künniseni. Juttu on koolikorraldusest ja koolielust, inimsuhetest Eesti külas, taluelust ja kolhooside loomisest, metsavendade elust-saatusest, Läänemaa kuulsatest leiutajatest, maanoorte tegemistest 1930-ndatel, mitmest Läänemaa tuntud ühiskonnategelasest, metsameeste tegemistest ja juhtumistest, pidutsemistest ning eraelu salajasematest külgedest. Samuti kultuuriloolisi mälestusi viimastest aastakümnetest. Raplamaa piiridesse jäävatest paikadest on puudutatud Laukna, Vigala, Maidla, Märjamaa kanti.

  Aeg ja inimesed : Rapla Täiskasvanute Gümnaasium 70 / koostaja Valmar Ideon ; [eessõna: Vello Kübar ; kujundus: Armar Paidla, fotod: Valmar Ideon … jt.].- Rapla : Rajakaar, 2016 .- 190 lk. : ill.

Kooli ajalooraamat sisaldab ka üldist töölisnoorte õpetamise ajalugu alates 1940ndatest, vilistlaste mälestusi, statistikat ning on jätkuks ja täienduseks 2006. a ilmunud kogumikule “Meie olemise lugu”.

    Kilde Rapla Keskraamatukogu tegemistest 2016. [Videosalvestis] : [DVD] / Aare Koduvideostuudio ; fotod, video ja kujundus Aare Hindremäe.- Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2016.- 3 DVD (1 tund 14 min, 2 tundi ja 31 min, 1 tund ja 36 min) : värv.
1. plaat: Konverents 775 a. Rapla esmamainimisest – tervitussõnad: Janek Kadarik, Õie Paaslepp, Tõnis Blank, Kalle Toomet. Ettekanded: Jüri Metssalu;  Mihkel Kukk.2. plaat: Konverents 775 a. Rapla esmamainimisest – ettekanded: Ants Hein ; Liivi Aarma ; Ly Ehin ; Tõnis Tõnisson ; Madis Pärn ; Ilvi Pere.3. plaat: Viio Aitsam “Putukafriigi päevaraamat” 8.04.2016. Enn Vetemaa : luulelõuna 6.07.2016. Viio Aitsam “Raplamaa – teede ristumise paik” 6.07.2016.
    Hein, Ants. Stenhus’id, arx’id, torne’d… : Eesti mõisaarhitektuuri vanim kihistus = Stenhus, arx, torne… : die älteste Schicht der Gutshofarchitektur Estlands / Ants Hein ; [toimetaja: Heiki Valk ; tõlge saksa keelde: Olaf Mertelsmann ; kujundus: Andres Tali].- Tartu : Õpetatud Eesti Selts, 2016 .- 160 lk. : ill. (Õpetatud Eesti Seltsi kirjad; 11)

Raamat keskajal Eesti alal eksisteerinud kivimõisatest ja väikelinnustest. Põhjalikus eriuurimuses on Raplamaalt
kajastatud 15 ehitist- mõisa, linnust.

    Märjamaa kooli koduloo lugemik / koostanud Ants Tammar ; [toimetaja Viio Aitsam ; eessõnad: Andres Elmik, Ants Tammar].- Märjamaa : Märjamaa Gümnaasium, 2016 .- 388 lk. : ill. ; 31 cm

Info- ja pildirikas, kauni kujundusega Märjamaa kooli- ja haridusajaloo raamat. valmis gümnaasiumi 70. sünnipäevaks.

    Raplamaa korvpalli ja pärimuskultuuri kalender : 2017 / [projektijuht, idee ja tekstide autor Mari Tammar ; fotograaf Siim Solman ; kujundaja Ulvi Blande].- [Rapla] : Mari Tammar : Raplamaa Sõnumid, [2016]

Kalendrist leiab 14 fotot, mis on lavastatud Raplamaalt üles kirjutatud vanasõnade, regilaulukatkendite ja rahvakalendri tavade järgi. Fotode peategelased on Avis Rapla korvpallurid.

    Pärt, Mai. Koduvalla aabits / Mai Pärt ; [illustreerinud Sille Valinu ; keeletoimetaja Jane Markus ; kujundus Kujunduskoda].- [Kehtna] : [s.n.], 2016 .- 126, [2] lk. : ill.

Kehtna lasteaiaõpetaja koostatud lasteraamatusse on koondatud tervet Kehtna valda puudutav informatsioon: aastatega kogutud lood, vanavanemate meenutused, pärimused.

    Raikküla – muistsete koosolekute koht / [eessõna: Tõnis Blank ; joonistus: Kristina Viin ; fotod: Jaak Kadarik, Viio Aitsam].-  Raikküla : Raikküla Mõis, [2016] .- 34 lk. koos kaanega : ill.-  (Raikküla kärajad 800)
Sisuks on artiklid: 1. Raikküla kärajad ja Paka pärimus / Jüri Metssalu. 2. Pakamägi on kaitstud koht / Viio Aitsam. 3. Jalutuskäik Raikküla mõisas / Ivo Lambing. 4. Mida kõrva taha panna? : mida võiksime peale hakata teadmisega 800 aasta tagustest nõupidamistest? / Ülo Vooglaid
    Aitsam, Viio. Lugulaul krahv Hermannist, kes Raikkülas eestlaseks kätte ära läks / [tekstid, fotod, kujundus:] Viio Aitsam .- Rapla : Viio Aitsam, 2016 .-  40 lk. : ill. ; 20 cm
Lugulaulu inspireerija on olnud Raikküla mõisa viimane mõisnik, filosoof Hermann Keyserling. Lugulaulus liigub krahv mööda ajaloolist maastikku tänapäeva Raplamaal Raikküla vallas. Kommenteerivas osas on lisatud teave nende paikade ja objektide kohta, mida krahv oma teekonnal kohtab.
    Seeland, Sergei.  Mäe talu ja Lauterid // Pärnu-Jaagupi : S. Seeland, 2016 ([Pärnu].- 69 lk. : ill., portr.

Ühe Eesti talu ja selle elanike lugu, milles pikemalt on peatutud Lauteritel kui viimastel talupidajatel ja ümbruskonna ärksamal perel. Mäe talu asub praeguse Märjamaa valla Veski külas.

    Raid, Tõnu.  Harjumaa ristimine 1219-1220 = Christianization of Northern Estonia 1219-1220 / Tõnu Raid ; [ingliskeelne tõlge Kaj Willadsen ja Triin Jürimaa ; toimetaja Juku-Kalle Raid ; kujundaja Enaber Surdna].-  [Tallinn] : Ema ja Isa, 2016.- 327 lk. : ill., kaart.

Teos käsitleb Harjumaa ristimist kaartidel, täpsemalt taanlaste ristikäike mööda muinas-Harjumaa külasid (sh ka Juuru ja Rapla kihelkonnas).  Arvukad kaardid kinnitavad, et teed on ka tänasel maastikul enam-vähem samades kohtades.

Intervjuud raamatu autori Tõnu Raidiga saab lugeda siit.

    Rahvarõivaste valmistamise juhend : Hageri naine / [Kersti Aru ; toimetajad Ellen Värv, Age Raudsepp ; lõigete alusskeemid: Mari Sumera;  joonised: Kersti Aru, Age Raudsepp ; kujundaja Merike Tamm ; fotograafid: Anu Ansu, Berta Vosman, Sandra Urvak].- Tartu : Eesti Rahva Muuseum, 2016.- 8, [2] lk. : ill., kaart.
    Raplamaa – teede ristumise paik = [Rapla County – the location of the crossings of roads / tekstid ja fotod: Viio Aitsam ; tõlge: Vahur Kuusk].- [Rapla : Rapla Maavalitsus, 2016].- 30 lk. : ill.

Rapla maakonda ja valdasid  tutvustav rohkete fotodega trükis .

    Raplamaa 2016. aasta laulu- ja tantsupeo raamat : Iga nina taga on inimene / [koostanud Mari Tammar ; eessõna: Thea Paluoja].- Rapla, 2016.- [24] lk. koos kaanega : ill. ; 21 cm + 1 voldik (Kava)

Väljaanne sisaldab ka Raplamaa laulu-ja tantsupidude traditsiooni ajalugu.

    Ülevaade Raplamaa täiskasvanute harrastusteatrite festivalidest / [toimetaja Astra Põlma ; kujundus: Ulvi Blande] .- [Vana-Vigala] : A. Põlma, 2015 ([Tallinn] : Multiprint).- 47 lk. koos kaanega : ill.

Kogumikus on talletatud Raplamaa näiteringide festivalide ajalugu 1991. aastast, mil esmakordselt Teatritaralli nime all Raplas kokku saadi. Alates 1993. aastast on igal kevadel rahvusvahelise teatripäeva paiku maakonna harrastusnäitlejate kokkusaamine, mille korraldajaks on igal aastal erinev teatritrupp.

    Raal, Mati. Mõisate kadunud hiilgus : Eestimaa mõisainterjööride lugu / Mati Raal ; [tõlkija Adam Cullen ; toimetaja Toomas Zupping ; kujundaja Anneliis Aunapuu].- Tallinn : M. Raal, c2016 .- 456 lk. : ill.

Tegemist pole ainult mõisainterjööride albumiga. Käsitletakse ka mõisatest pärit kultuuriväärtuste saatust ja kaitset, samuti on eraldi peatükk mõisate põletamisest 1905. aastal. Pildimaterjali on ka tänase Raplamaa piiresse jäävate mõisate kohta : Raikküla, Seli, Atla, Salutaguse, Vana-Vigala, Teenuse jne.

    Talutütred 10 [Videosalvestis] : Rapla Kultuurikeskuses 12. märtsil 2016 / Aare Koduvideostuudio ; video, fotod ja kujundus Aare Hindremäe.- Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2016.- 1 DVD (2 tundi ja 4 min) : PAL, värv.

Rapla naisrahvatantsurühma Talutütred 10. aastapäeva kontserdi videosalvestis. Tantsurühma juhendaja Tiiu Laurimaa.

    Rapla inimesed / koostanud Armar Paidla.– Rapla : Rajakaar, 2016.- 326 lk. : ill.

Kogumik sisaldab 90 portreelugu Rapla valla inimestest. Lood on  ilmunud Rapla Teatajas aastail 2007-2016. Enamiku neist on kirjutanud Liis Ehavere. Raamat on pühendatud Rapla valla juubelitele: 775 aastat Rapla esmamainimisest kirjasõnas, 125 aastat Rapla valla moodustamisest, 25 aastat Rapla valla taasloomisest.

    Saagu nad rahu : muusikalis-sõnaline lavastus 1905. a. sündmuste ainetel ja temaatiline matk Velise ümbruses [videosalvestis] / teksti autor Martin Ellermaa, esitab Mait Joorits ; muusika: Märjamaa Lõõtsanaised ; video Aare Hindremäe ; Aare Koduvideostuudio.- Lau küla (Raplamaa) : Kredor, 2016.- 1 DVD (57 min).

Videosalvestisel on jäädvustatud matk Velise Vabariigiga seotud paikadesse ning muusikalis-sõnaline lavastus “Saagu nad rahu”, mida mängiti Velise seltsimajas jaanuaris 2016.

     
    Mäkeläinen, Tapio. Tapion matkassa Keski-Viroon : Järvamaa ja Raplamaa / Tapio Mäkeläinen ; [valokuvat: Toomas Tuul].- Tallinn : Solnessi Arhitektuurikirjastus, 2015 .- 191 lk. : ill.

Soomlane Tapio Mäkläinen on kõik oma Eestis ringisõitmise kogemused kirja pannud 19osalisse Eestit tutvustavasse soomekeelsete reisiraamatute sarja „Tapion matkassa / Rännates Tapioga“, mis alustas ilmumist 2012. Kesk-Eestit käsitlevas raamatus tutvustatakse Järva- ning Raplamaa valdasid ja nende vaatamisväärsusi.

    Lindmäe, Herbert.  Suvesõda Harjumaal 1941 / Herbert Lindmäe ; [toimetaja Peep Varju].- Tartu ; [Tallinn] : Valge Raamat, 2015 .- 629 lk., [16] lk. ill.,

Raamatus on valdade kaupa (sisaldab ka tänase Raplamaa põhjapoolseid valdu) fikseeritud täpsed nimekirjad kõigist võitluses langenutest, niisamuti mõrvatutest, arreteeritutest, 14. juunil 1941 vägivaldselt äraviidud massioperatsiooni ohvritest ja sõjategevuse käigus hukkunutest. Lindmäe sõjaraamat on ühtlasi põhjalik teatmeteos Harjumaa kohta. Alates muinasajast ning 13. sajandi sõdadest,  Jüriöö ülestõusust, Ivan Julma ja Peeter Suure sõdade rüüstamistest saab ülevaate Harjumaal toimunud ajaloolistest sündmustest ning  väljapaisvatest inimestest, kes olid Harjumaalt pärit või seotud Harjumaaga.