Ermi Littoveri eksliibrised

SISUKORD

Ermi Littoveri elust ja tegevusest

Ermi Littover  –  eksliibrisekunstnik

Eksliibrised asutustele

Eksliibrised õpetajatele, kultuuritöötajatele

Eksliibrised perekondadele

Eksliibrised – varia

Eksliibrised tähtpäevadeks

Rapla rajooni raamatunädalate kujundusi


 

Ermi Littoveri elust ja tegevusest

 

littoverPaidla foto

 

 

 

 

 

Ermi Littover 2008. aastal

Armar Paidla foto

 

Ermi Littover sündis 1. mail 1921 tollase Läänemaa Haimre valla Nõmmeotsa külas Kännu renditalus. Ermi joonistamisoskust märkas varakult Kasti algkooli kunstiõpetaja, kes õhutas poissi oma annet arendama. Pereisa varase surma tõttu tuli Ermil pärast 6-klassilise hariduse omandamist maatööle pühenduda. Poolikuks jäänud haridustee ei võimaldanud tõsisemaid kunstiõpinguid ka hiljem.

1941. aastal mobiliseeriti noormees Punaarmeesse, sõja tegi ta läbi Eesti laskurkorpuse ridades. Littoveri elu seda perioodi puudutavat infot ja dokumente võib leida foorum.rindeleht.ee veebilehel.

ermi_1946

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ermi Littover enne demobiliseerimist 1946. aastal. Allikas: foorum.rindeleht.ee

 

Sõjast tulnud mees töötas mõnda aega kodukandis Haimre rahvamajas, sealt kutsuti ta peagi Märjamaa vallasekretäri kohale ja siis edasi juba partei Rapla rajoonikomiteesse, kus ta töötas pensionini.

Põhjalikumalt sai Ermi Littover oma kunstiannet arendama hakata alles viiekümnendate aastate teises pooles. Viis aastat täiendas ta ennast Tartu Riikliku Kunstimuuseumi kujutava kunsti kaugõppe kursustel, kust sai 1965. aastal kunstiringi juhendaja diplomi.

Littover.KultjaElu1965-2 (800x620)

 

 

 

 

 

Rõuge. Söejoonistus 1964

Avaldatud ajakirjas Kultuur ja Elu (1965) nr. 2

 

 

Ermi Littover viljeles akvarelli, graafikat, õlimaali, vasekohrutust, puulõiget ja skulptuuri. Tal oli suuri teeneid Rapla märgi kujundamisel. Littover oli esimene, kes tõi Rapla märki kahe torniga kiriku motiivi.

A lates 1959. aastast esines Ermi Littover enam kui seitsmekümne personaalnäitusega ja osales seitsmel ühisnäitusel. Tema tööd olid välja pandud Moskvas harrastuskunstnike üleliidulistel näitustel ja kahel korral märgiti teda seal kolmanda preemiaga.

1975. aastal omistati talle Eesti NSV teenelise kultuuritegelase aunimetus. Kodukandis tunnustati Ermi Littoveri elutööd 2013. aastal Raplamaa hõbedase vapimärgiga.

hobedanevapimark2

 

 

 

 Ermi Littoverile  andis teenetemärgi üle Rapla maavanem Tiit Leier

5. okt 2013

 

 

Ermi Littover suri 11. juunil 2015.

Edasi