Kodulooväljaanded 2012

Jaan Kurmi lugu: 18.04.1963-14.10.2011 : [Videosalvestis] : [DVD] / Aare Koduvideostuudo ; video, fotod ja kujundus: Aare Hindremäe.- [Lau küla (Raplamaa)] : Kredor, 2012.- 1 DVD (1 tund ja 38 min) : värv.

Rapla fotograafi ja õpetaja mälestuseks tehtud film. Sisaldab kolleegide meenutusi, vanu filmikaadreid, fotosid.

 

 Riinimanda : armastuse raamat / [koostaja: Urve Uusberg, Valter Uusberg].- Rapla : Riinimanda Kooristuudio, 2012.- 184 lk. : ill.

Rapla Ühisgümnaasiumi juures tegutsevate Riinimanda kooride tegevust kajastav raamat sisaldab koori liikmete, vilistlaste, sõprade mälestusi. Rohkete fotodega illustreeritud.

 Teateid Vahastust ja vahastlastest 1925-1939 / välja otsinud ja ritta seadnud: Ain Õitspuu .- Tallinn : A. Õitspuu, 2012 .- 143 lk. : ill.

Kogumikku on kogutud noppeid Vahastu kohta ajalehtedest Järvamaa ja Järva Teataja aastaist 1925-1939. Vahastu vald kuulus sel perioodil Järvamaa koosseisu. Sisaldab ka kirjutist Hermann Heliste kohta ning 1835. aastal Vahastu mõisas pandud perekonnanimesid.

 Sits, Eve Hele. Linnulennul üle kodu : Kohila valla lapse kodukandiaabits / [Eve Hele Sits ; illustreerinud Roman Zuzjonok] .- [Kohila] : E. H. Sits, [2012] .- 60 lk. : ill.

Kohila vallavalitsuse ning Hageri muuseumi koostööna valminud raamatus jutustab noor kirjanik Eve Hele Sits lastele kodukandi legende ja lugusid, raamatu illustreeris kohalik noor kunstnik Roman Zuzjonok.

Tuntud ja tundmatu Raplamaa : kalender 2013

Illustratsioonid tutvustavad Raplamaa erinevaid paiku, looduslikke ja ajalooga seotuid, piltidel on ka lihtsalt puid, kive, teelõike, mis olnud inimestele kunagi mingil põhjusel tähtsad. Kalendri väljaandja on OÜ Nädaline.

 

  Leo Villand: kultuurile pühendatud elu : artikleid ja bibliograafia /koostanud Viivi Maanso ; [toimetanud, ees- ja järelsõna: Krista Kerge ; kujundanud Maria Must] .- Tallinn : Tallinna Ülikooli EKKI Emakeeleõpetuse Infokeskus, 2012.- 247 lk. : ill..- (Eesti keele ruum : Emakeeleõpetuse Infokeskuse toimetised, 1736-6437 ; 7)

Õpetaja, õppejõu ja kultuuriloo suurkuju Leo Villandi (1928-2010) mälestuskogumikus on varem avaldatud artikleid, noppeid tema käsikirjadest, kultuuripärandi analüüs ja bibliograafia, samuti mälestusi Leo Villandi elukäigust, tegemistest ja olemusest. Leo Villand oli alates 1988. aastast seotud Raplamaaga -Jalase küla Parkovi talust sai Aino ja Leo Villandi kodu.

 

 Kukk, Jaak. Vabamüürlaste aarded Vigalas / Jaak Kukk ; [toimetanud Kaie Kensap-Kukk ; pildid joonistanud Diana Ossipova].- Kivi-Vigala : Päikese Käsi, 2012.- 269, [1] lk. : ill

Loo põhisündmused toimuvad Kivi-Vigala külas ning on tihedalt seotud selle ajalooga. Romaani kirjutamise ajendiks oli kohaliku ajaloo ja väärtuste tutvustamine laiemale ringile. Autori lapsepõlv möödus Vigala mail ja ta on õppinud Kivi-Vigala põhikoolis.

 Masing, Uku. Kirjad Liile / Uku Masing ; [toimetanud Mari-Liis Tammiste ; kujundanud Mari Ainso].- Tartu : Ilmamaa, 2012.- 343 lk. : ill

Uku Masingu noorpõlvekirjad neiu Alide Klemetsale, kellega ta tutvus silmakliinikus. Kirjad on tulvil pihtimusi nii isiklikest mõtetest ja veendumustest kui ka oma igapäevategemistest. Raamatus avaldatud 110 kirja on kirjutatud ajavahemikus 1928-1934.

Klaasipealinn Järvakandi : Järvakandi kant / koostaja [ja eessõna:] Enno Alliksaar ; [külade kaardid: Silvi Tarto ; kujundus Armar Paidla ; tagakaane foto: Arne Kiin].- Järvakandi : Järvakandi Arendusselts, 2012.- 623 lk. : ill.

Enno Alliksaar on koostanud mahuka kogumiku “Klaasipealinn Järvakandi. Järvakandi kant.” Rikkalikult fotodega illustreeritud raamatust saab lugeda Järvakandi ja tema lähikülade aja-, koha-, looduse-, tööstuse- ja kultuuriloost läbi aegade.

Valgu valgus valgustab : [Valgu põhikool 165] / [koostaja Jürgen Kusmin ; toimetajad Merje Burmeister ja Tiia Kessel].- Sulu (Raplamaa) : Velise Kultuuri ja Hariduse Selts, 2012.- 111 lk. . ill

Velise Kultuuri ja Hariduse Seltsi Toimetiste V osana on ilmunud “Valgu valgus valgustab”. Trükises saab ülevaate Valgu koolide 165aastasest ajaloost ning lugeda vilistlaste ja töötajate mälestusi.

 

Läänemaa Muuseumi toimetised = Proceedings of Läänemaa Museum. XV / [koostanud Eve Otstavel ; toimetanud Anu Lepp].- Haapsalu : Läänemaa Muuseum, 2012.- 167 lk. : ill.

Artiklikogumikus saab muu hulgas lugeda Bernhard Laipmannist Marju Kõivupuu artiklis „Jõulud Vigalas ehk Kangelase (re)konstrueerimine“. Hanno Talvingu ajaloolise Läänemaa vallamajade ülevaates tutvustatakse ka praegusele Raplamaale jäävaid Sipa, Märjamaa, Haimre, Velise vallamaju.

 

Kullamaa mälestused : meenutusi, mälestusi ja uurimusi inimestest ja oludest / koostanud Lembitu Tarang.- Kullamaa : Kullamaa Kihelkonnamuuseum, 2012 .- 357 lk. : ill.

Mälestustes on viiteid ka praeguse Märjamaa valla aladele jäävatele kohtadele – Märjamaa, Laukna, Maidla jt.