Milvi Panga 75

Milvi Panga sündis 22. aprillil 1945. aastal Võrumaal Antsla vallas Oekülas. Ta õppis Kaika 7-klassilises koolis ja Antsla keskkoolis, seejärel lõpetas Tallinnas ETKVL-i kooperatiivikooli kokk-kondiitrina ning asus elama Rapla maakonda. Rapla lähedal Alus elab pensionipõlve pidav harrastuskirjanik senini. Ta on töötanud kokana, tuletõrjedispetšerina ja meditsiiniõe abina operatsioonisaalis.

Milvi on pärit kohast, mis tema abikaasa sõnul oli neli kilomeetrit maailma lõpust kaugemal. Milvile meeldis karja minnes kaasa võtta pigem raamat kui lõngakorv ja vardad, mida ema soovitas.

Teda lummas loodus: võimsad põlispuud, õitsevad niidud, kaunis Lõuna-Eesti kuppelmaastik. Kooliajal loeti Milvi kirjandeid klassis ette. Esimese luuletuse kirjutas ta klassiõe salmikusse. Pärast keskkooli lõpetamist ei julgenud Milvi ülikooli eesti keele erialale kandideerida. Valis hoopis praktilisema koka eriala ning 1966. aastal abiellus. Tal on kolm last ja kaks lapselast.

Oma salme hakkas Milvi kirja panema vanema tütre julgustusel, kes märkis kord, et ema peaks vahel midagi ka üles kirjutama. Alates 1984. aastast hakkasid tema luuletusi avaldama Rapla, Viljandi ja Võru maakonnalehed. Milvi emakeel on võrukeel, luuletusi kirjutab ta aga nii murdes kui ka kirjakeeles. 1988. aastal sai temast lasteajakirja Täheke kaasautor. Seal avaldatud luuletuste eest sai ta ka esimese tunnustuse – Karl Eduard Söödi lasteluule aastaauhinna 1992. aastal. Esimene raamat nägi trükivalgust 1995. aastal. Praeguseks on ilmunud kokku üheksa lasteraamatut, neist üks Võru murdes.

Milvi panga luuletusi on avaldatud paljudes lasteluulekogumikes, õpikutes ja laulikutes. Ta on kirjutanud luuletusi ja jutte ka täiskasvanutele, kuid need pole raamatukaante vahele jõudnud.

Milvi Panga on luuletamise kohta öelnud nii: ”Ma olen vahel mõelnud, kas minusugune harrastaja üldse peaks luuletama, aga teisalt, kes see ikka minu eest minu laulud ära kirjutab.”

  • 1995   „Pesamunale”
  • 1998   „Jõulust jaani”
  • 2004   „See, kes lustib”
  • 2005   „Läämi kaemi!” (Võru murdes)
  • 2007   „Läki õue, läkiläki!”
  • 2011   „Kus sa oled, päkapikk?”
  • 2015   „Linnumajake”
  • 2015   „Sooääre summer”
  • 2017   „Mesikäpa esikäpad”2017   „Jõulust jaani” (uuendatud trükk)

Vaata ka virtuaalnäitust “Risti rästi läbi Eestimaa”

Kuula Milvi Panga luuletusi.

Hea vaim
Kevadel
Lusikate lugu
Oled sa olnud
Pesamunale
Suure pere supp
Kui …

Luuletused on raamatutest